Translate

sobota, 26 lipca 2014

El. Ligi Europy: awans Ruchu Chorzów i Lecha Poznań, Zawisza Bydgoszcz za burtą

Ruch Chorzów po wyeliminowaniu FC Vaduz oraz Lech Poznań, po zwycięstwie nad Nomme Kalju, awansowały do 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Ta sztuka nie udała się piłkarzom Zawiszy Bydgoszcz, którzy dwukrotnie uznali wyższość belgijskiego Zulte Waregem.

Przed rewanżowymi spotkaniami w najlepszej sytuacji z polskich zespołów byli chorzowianie. Jako jedyni odnieśli zwycięstwo przed tygodniem, gdy na stadionie w Gliwicach (murawa obiektu Ruchu była w niewłaściwym stanie) wygrali z rywalem z Liechtensteinu 3:2.

W rewanżu w Vaduz podopieczni Jana Kociana, mimo braku kontuzjowanego Marka Zieńczuka, nie zmarnowali zaliczki. Zremisowali 0:0, a od 75. minuty było im łatwiej, ponieważ czerwoną kartkę zobaczył zawodnik rywali Philipp Muntwiler.

To był 80. mecz Ruchu w europejskich pucharach. W kolejnej rundzie chorzowian czeka rywalizacja z Esbjerg fB. W czwartkowym rewanżu duński zespół pokonał u siebie Kajrat Ałmaty 1:0. W Kazachstanie był remis 1:1.

Stratę z pierwszego spotkania, na dodatek z nawiązką, odrobił Lech. Poznanianiacy, którzy w Estonii przegrali z Nomme Kalju 0:1, w rewanżu wygrali 3:0, już do przerwy prowadząc 2:0. W drugiej połowie nieco spuścili z tonu, ale nie dali sobie odebrać awansu.

Bramki zdobyli kolejno: Tomasz Kędziora, Kasper Hamalainen i w doliczonym czasie Dawid Kownacki.

Ostatnie dni są bardzo udane dla "Kolejorza". W inauguracyjnej kolejce ekstraklasy podopieczni Mariusza Rumaka wygrali z Piastem Gliwice aż 4:0 i zostali liderem.

W trzeciej rundzie eliminacji LE rywalem poznańskiego zespołu będzie Stjarnan FC. W rewanżowym spotkaniu drugiej fazy islandzki zespół wygrał u siebie ze szkockim Motherwell FC 3:2 po dogrywce, strzelając zwycięską bramkę w 114. minucie. Przed tygodniem był remis 2:2.

Jedynym polskim zespołem, który odpadł w drugiej rundzie kwalifikacyjnej, był zdobywca pucharu kraju Zawisza. Bydgoszczanie po porażce w Belgii z Zulte Waregem 1:2, w rewanżu ulegli 1:3. Jedyną bramkę dla gospodarzy - przy stanie 0:2 - zdobył w 52. minucie Piotr Petasz z rzutu wolnego.

Od 68. minuty Zawisza musiał grać w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Bernardo Vasconcelosa.

Bardzo efektownie przez drugą rundę eliminacji przebrnął FK Krasnodar. Rosyjski zespół dwukrotnie wysoko wygrał z estońskim Sillamae Kalev. Najpierw na wyjeździe 4:0, a w rewanżu 5:0. W tym drugim spotkaniu obrońca reprezentacji Polski Artur Jędrzejczyk siedział na ławce rezerwowych Kransodaru.

Mecze trzeciej rundy eliminacji zaplanowano na 31 lipca i 7 sierpnia.